Vestas Wind Systems kjøper blant annet rettighetene til OCAS’ patenterte system som forebygger kollisjoner mellom fly i lav høyde og vindturbiner. Systemet reduserer også lysforurensing fra vindmølleparker.
De ansatte i OCAS vil bli overflyttet til Vestas Technology R&Ds organisasjon og fortsette å arbeide med utvikling og integrering av OCAS’ teknologi i Vestas’ portefølje av løsninger for vindmølleparker.
OCAS-systemet er utviklet for å avhjelpe problemer knyttet til lysforurensing og luftfartssikkerhet. Systemet tar i bruk innovativ og rettighetsbeskyttet radarteknologi som registrerer fly som nærmer seg og aktiverer varslingssystemer. Ved radaraktivering tenner systemet umiddelbart turbinenes stroboskoplys som et visuelt varslingssignal, og hvis flyet ikke raskt responderer og endrer kurs, sendes det et lydsignal til pilotens VHF-radio.
OCAS-løsningen er testet og godkjent av luftfartsmyndigheter i Norge, Sverige, Canada og USA, og systemet er installert over 60 steder i Europa og Nord-Amerika. Løsningen venter på offisiell godkjenning i flere andre land.
Les mer på nettsiden til
Vestas og
OCAS.